Räägi meile endast ja oma kodukoolist.
Minu nimi on Milán. Omandan hetkel Ungaris magistrikraadi koolis Corvinus University of Budapest. Olen ülikooli tõttu praeguseks juba 6 aasta Budapestis elanud, aga suurema osa oma elust olen elanud maakohtades. Mu isa vahetas tihti töökohti, seega pidime pidevalt kolima ja uue keskkonnaga harjuma. Ei olnud tore kõiki oma sõpru kaotada, aga ma õppisin uute situatsioonidega kiiresti kohanema. Samuti on mul kaks õde-venda, seega me ei olnud keegi kunagi üksi.
Võtan ennast kui lahket inimest, avatud kõigele. Meeldib matkata, mängida laua- või videomänge, sporti teha, süüa (Tai, India ja Jaapani köök on mu lemmikud), magada ja erinevaid videosid vaadata. Lisaks, olen huvitatud enese arendamisest ning usun elukestvasse õppesse, kuigi ka minul on raskusi logelemisega. Kipun pidevalt jääma oma mugavustsooni toppama, kuid ma tahtsin seda muuta, sest elu on selleks lihtsalt liiga lühike, mis on ka põhjus, mille pärast kandideerisin vahetusõpilaste programmi.
Mu koduülikoolis õpib hetkel umbes 14500 tudengit. See kool pakub õppevõimalusi erinevatel aladel nagu näiteks ärijuhtimine, majandus ja muud sotsiaalteadused, ning seda peetakse riigi üheks parimatest ülikoolidest.
Miks valisid enda vahetusülikooliks EBSi?
Valisin EBSi, sest Ungari meedia kubiseb uudistest Eesti kohta ning teie digitaliseerituse kohta. Antud ala on mulle hingelähedane, olen sellest huvitatud. Hetkel õpin ärialast informaatikat ja töötan robootika protsesside automatiseerimise (RPA) arendajana. Mulle meeldiks olla äriprotsesside remodelleerimise spetsialist. Proovin alati oma igapäevast tegevusprotsessi lihtsustada ning arvan, et see on minu jaoks üks edu võtmetest.
Lisaks, olen kuulnud palju häid asju teie haridussüsteemi kohta, ning samuti motiveeris mind teie ilmastik. Ma ei tahtnud veeta tervet semestrit kuskil Hispaanias pidutsedes. Mul on kohustused ning arvasin, et siinne kogukond on suutlik sellele vastavuses olema.
Millised on 3 peamist erinevust sinu enda koolis ning EBSis kogetava hariduse omandamise vahel?
Meil oli Ungaris väga palju kontakttunde, mis tähendab, et peame väga harva iseseisvalt tegema uurimistöö, lugema palju materjale vms. Lektorid õpetavad meile mingi teema selgeks, peame õppima selle samas mahus selgeks ning seejärel teevad nad meile semestri lõpus selle kohta testi. EBSis on asjad teisiti – kontakttunde on vähe ning meile antakse palju materjali, mille peame endale ise selgeks tegema, tegema omad järeldused ning õppima sellest iseseisvalt. Õppejõud annavad meile siin ainult selle jaoks peamise raamistiku, mida ja kuidas õppima peaks. Arvan, et see on suurepärane õppemeetod. Selle kaudu saab õppida iseseisvust, kuid minu jaoks on ühelt süsteemilt teisele üleminek raske.
Teiseks, õppejõudude vanused on üsna erinevad. Siin on lektorid noored, vastupidiselt mu koduülikoolile. Selles ma ei kahtlegi, et vanad lektorid omavad palju häid teadmisi, aga presentatsioonide tegemine ning nende õpetamismeetodite kaasaegsus on vahetevahel kaheldav.
Kolmandaks, meil on Ungari ülikoolis palju erinevaid tudengi „ringe“. Siin ma pole veel ühtegi näinud. Need sarnanevad siinsele õpilasesindusele, aga need on seotud erinevate aladega. Meil on näiteks sotsiaalteaduste ring, ärialane ning ka informaatika ring, milles ma ise osalen. Me organiseerime oma liikmetele treeninguid, loome ettevõtetega partnerlussuhteid, teeme presentatsioone huvitavate teemade kohta, korraldame üritusi jne.
Millised olid sinu ootused vahetussemestrile tulles?
Ma ootasin vahetussemestrilt, et saaks tundma õppida palju toredaid inimesi üle maailma, aga samuti tahtsin tegeleda oma enda asjadega – õppida palju, võib-olla osaleda kohalikes õppegruppides. Mu eesmärk oli siin kirjutada oma lõputööd, töötada umbes 10 tundi nädalas ning kindlasti ka osa võtta toredatest üritustest, väljas käia jne.
Millised probleemid võivad Erasmuse õpilastel ette tulla?
Suurim probleem oli odava hinnaga hea majutuse leidmisega. Õnneks leidsin endale koha Academic Hostelis (Endla 4), aga pean oma tuba jagama, mis võib sõltuvalt seltskonnast olla nii hea kui halb. Hind on „okei“. Privaatse koha eest oleks pidanud maksma peaaegu topelt. Kui see kõrvale jätta, oli kõik muu üsna lihtne – paljud inimesed räägivad inglise keelt, mis on suurepärane. Kui oled ise avatud, enesekindel ning krapsakas isiksus, suudad lahendada probleeme igas keskkonnas.
Mida võiks õpilane teada sinu enda koduriigist enne Erasmuse kogemuse ette võtmist?
Ungarlastele meeldib hoida distantsi, nad pole eriti usaldavad. See on tingitud paljudest negatiivsetest kogemustest, seega siin pole midagi imestada. On harv juhus, et vanemad inimesed räägivad võõrkeelt. Ungari on odav. Umbes poole odavam kui Tallinn. Nooremate põlvkondade inimesed on avatud suhtumisega, räägivad võõrkeeli ning on kõigeks valmis. Ungaris on ka palju inimesi võõrriikidest, eriti Budapestis. Seal on paljutki teha; rikkalik loodus ja kultuuriruum. Haridussüsteem ei ole eriti raske. Üldiselt on keskkond turvaline, kuigi omandivastaste kuritegude reiting on seal suhteliselt kõrge. Me pole niivõrd digitaliseeritud ühiskond nagu Eesti, aga selles vallas leidub initsiatiivi.
Palun räägi natuke ilmast, kultuurist, reeglitest ning erilistest asjadest, mis on Ungarile omased.
Ungari kliimat võib kirjeldada tüüpilise euroopa kliimana, sooja ja kuiva suvega ning üsna külma talvega. Jaanuar on kõige külmem aeg, mil päevased temperatuurid langevad alla nulli, aga vahetevahel on ka sama külmasid talvekuid, nullist madalamate temperatuuridega ning tugevate põhjatuultega. Võib ette tulla ka tugevat lumesadu või isegi lumetorme. Lund on meil tavaliselt umbes 60 päeval aastast, oleneb regioonist. Suvel on tavaline temperatuur umbes 20-25 kraadi juures, vahel ka kõrgem. Suuremal osal ajast on kuiv ilm, kuid tuleb ette ka äikesetorme. Juuli on aasta kuumim kuu, kus on keskmine õhutemperatuur umbes 22 kraadi. Üldjuhul on parim ilm mais ja septembris, kui päevad on soojad ning ööd jahedad, hoolimata sellest, et siis sajab rohkem kui suvel. Sügis ja talv on üldiselt üsna krõbedad ja märjad, vahel lumised ja tihti udused, eriti mägistes piirkondades.
Väga paljud inimesed suitsetavad, aga ainult kohtades, kus see on lubatud, sest regulatsioonid on üsna ranged. Suuremates linnades, peaaegu kõik jalakäijad ületavad ülekäigurada punase tulega, kuigi see on Eestis keelatud. Võib-olla on politseinikel midagi paremat teha, kui sellise probleemiga tegeleda. Nagu ma enne ütlesin, võivad ungarlased olla üsna distantsi hoidvad. Mongolid, türklased, habsburglased, sakslased ja venelased – nad kõik on proovinud meid vallutada ja alla suruda, mis on jätnud meile sügavad haavad. Kõigest sellest on saanud meie kultuuriliseks eripäraks olla ebausklik, liialt tähelepanelik ja kriitiline võõraste suhtes. Ungarlased on väga otsekohesed. Nad annavad sulle kohe teada, kui neil on millegagi kasvõi väike probleem. Nad võivad tunduda isegi ülbed, aga seda ei tasu isiklikult võtta. Nii lihtsalt on siinkandis. Autojuhid on kiired, agressiivsed ja kannatamatud, seega tasuks kindlasti enne tee ületamist vaadata endast mõlemale poole. Liiklusreeglitest ka väga kinni ei peeta, ei tea, kas sellest, et neid ei teata või lihtsalt ei hoolita. Tolerants joobes juhtimisse on 0 ja sellel hoitakse kiivalt silma peal. Pole mõtet sellist riski võtta.
Ungarlased järgivad paljudele eurooplastele sarnast etiketti. Tervituseks on tavaliselt käe surumine, aga härra peaks ootama enne tervitamist, et daam ulataks esimesena oma käe. Tähtis on ka silmside. Restoranides on tavaline jätta teenindajatele tip’i10-15% toidu hinnast, kuid vahel on see ka juba arvele sisse arvestatud, seega kontrollige enne ostutšekki. Aga kindlasti jätke tip’i ainult sel juhul, kui olete toidu ja teenindusega päriselt ka rahule jäänud.
Milliseid erilisi toite võiks iga inimene proovida, kui Ungarisse satub?
Siin on mõned populaarsematest – otsige Google’ist üles!
Toit: gulyás leves, paprikás csirke, lángos, főzelék (üldine), marhapörkölt, halászlé, hurka, kolbász, lecsó, kőrözött, töltött paprika, rakott krumpli, töltött káposzta, túrós csusza
Magustoidud: somlói galuska, dobos torta, rákóczi túrós, krémes, zserbó, eszterházy torta, mákos guba, vargabéles, madártej, kürtős kalács, rétes, szilvás gombóc, túrógombóc, bejgli
Maiustused:túró rudi, dianás cukor, duna kavics
Joogid: pálinka (traditsiooniline maailmas tuntud puuvilja brändi), tokaji aszú (magus tummine vein dessertide kõrvale), egri bikavér (traditsiooniline punane vein), Unicum (ürdiliköör), fröccs (karboniseeritud veega vein)
Kas sa võiksid soovitada veebilehte, kus vahetusõpilased saaksid endale vahetusaastaks/semestriks hõlpsalt kodu/ruumi/korteri leida?
Parimad kohad, kust otsida, on facebooki grupid. Need on tavaliselt väga aktiivsed ning sedamoodi saab jätta kolmandad isikud kõrvale ning säästa natuke raha maakleritasu arvelt.
Facebooki grupid:
– Albérlet egyetemistáknak (Apartment for students) – 48 500 members
https://www.facebook.com/groups/291688757548435/
– FLATS FOR ERASMUS IN BUDAPEST – 20 000 members
https://www.facebook.com/groups/306915466086335/
– Rent a flat / room in Budapest – 28 000 members
https://www.facebook.com/groups/1469125483396981/
Suurimad veebisaidid:
– https://realestatehungary.hu/
– https://www.alberlet.hu/en/agencies
Milliseid vaba aja veetmise viise võiksid soovitada enda kodukohas Erasmuse tudengitele?
See küsimus on nüüd küll väga raske. International Office üldiselt organiseerib paljusid üritusi, soovitan näiteks nendest osa võtta. Kõige populaarsemad on pubirallid, mille käigus võid läbi käia ühe õhtuga umbes 20-30 baari, pead igas kohas midagi jooma, ning saab lõbusaid mänge mängida.
Järgnevalt mainin tähestiku järjekorras erinevaid kohti, mida külastada:
Aggtelek National Park – Pargi teevad märkimisväärseks erilised pinnastiku formatsioonid ja koopad selle lubjakivist maastikul. Pargis on umbes 280 erinevat koobast ja seal asub ka Euroopa kõige suurem salaktiidikoobas: Baradla koobas.
Badacsony – Lähedal asuvad basalti mäed on unikaalsed geoloogilised säilmed, mis on koduks mitmetele haruldastele looma- ja taimeliikidele. Need künkad on eriliste kujudega moodustised, mis on tekkinud vulkaanilise tegevuse tagajärjel. Badascony on keskmine osa samanimelisest veinitootmise piirkonnast.
Balatonfüred – See on pisike kuurortlinn Lake Balatoni põhjakaldal. Seda peetakse antud järve põhjakalda „pealinnaks“ ning on hea koht jahiga veele minekuks. Hea koht kalastamiseks; seal saab nautida kohalikku veini, nautida sealset maastikku, purjetada; samuti on see hea koht ujumiseks, spaa-puhkusteks, sotsialiseerumiseks jne.
Samuti ka: Pécs, Siófok, Szentendre, Tapolca, Tihany,Tokaj, Visegrád jne.
Internetis on palju häid reisijuhte ja muud säärast, aga olge lahked ka minuga vajadusel kontakteeruma! 🙂
forgachmilan [at] gmail.com
Tõlkis Marlen Kuusk
Toimetas Liisa-Maria Lillepea